Aktualności

(+48) 604 521 172

Usługi detektywistyczne, czyli z jakim problemem można zwrócić się do detektywa?

Agencje detektywistyczne wydają się czasem być czymś nietypowym w polskiej rzeczywistości. Bardziej kojarzą się nam z kryminałami niż z realnym światem. Firmy takie jednak od lat efektywnie działają na rodzimym rynku, oferując usługi, dzięki którym możliwe jest np. wygranie sprawy rozwodowej, majątkowej czy rodzinnej, które bez ich pomocy mogłoby być dużo trudniejsze.

Gromadzenie materiałów dowodowych

Gdyby zapytać przeciętnego Kowalskiego, czym zajmuje się agencja detektywistyczna, z pewnością w pierwszej kolejności wymieni poszukiwanie przestępców i udowadnianie zdrady małżeńskiej. Taki wizerunek wykreowały media, literatura i filmy. W tych detektyw zazwyczaj wynajmowany jest przez żonę lub męża w celu udowodnienia zdrady małżeńskiej drugiej stronie. W rzeczywistości zakres pracy typowej agencji detektywistycznej jest znacznie szerszy i mniej „książkowy”. Jednym z obszarów, w jakich świadczy ona swoje usługi, jest poszukiwanie i gromadzenie materiałów dowodowych – niezbędnych przy sprawach sądowych różnego typu.

Do często wykonywanych zadań zalicza się na przykład ustalanie majątku dłużnika. Jest to niezbędne m.in. do określenia sposobu egzekucji należności, jaką na wniosek sądu przeprowadza komornik. Podczas dochodzenia swoich roszczeń wierzyciel ma obowiązek wskazania źródeł, z których komornik będzie egzekwował dług. Jeśli stan majątkowy dłużnika jest nieznany lub też wierzyciel podejrzewa, że posiada on duży majątek ukryty, wynajęcie detektywa pozwala na ustalenie stanu rzeczywistego i znacznie skuteczniejszą egzekucję.

Wśród innych spraw, w jakich detektyw może zgromadzić wiarygodny dla sądu materiał, wymienić można:

  • udowodnienie zdrady małżeńskiej, przydatne do uzyskania orzeczenia o winie i ustalenia alimentów w sprawie rozwodowej,

  • anonimowe badanie ojcostwa na potrzeby ustalenia alimentów na dziecko,

  • zbieranie informacji w różnych sprawach cywilnych, małżeńskich lub rodzinnych,

  • ustalanie miejsca pobytu na potrzeby doprowadzenia świadka do sądu.

Wymienione sytuacje są jedynie przykładem zleceń, jakie na potrzeby różnych spraw sądowych można zlecić detektywowi.

Poszukiwanie osób zaginionych i genetyczne potwierdzanie tożsamości

Agencje detektywistyczne zajmują się też realizowaniem zleceń w sprawach prywatnych. Jedną z takich sytuacji jest poszukiwanie osoby zaginionej lub takiej, która z powodu rozłąki – np. w wyniku emigracji czy trudnej sytuacji rodzinnej – przed laty wyjechała i nie pozostawiła do siebie kontaktu. Chodzi między innymi o poszukiwanie swoich biologicznych rodziców przez dzieci adoptowane lub też próby odzyskania kontaktu z dawno zapomnianymi krewnymi. Powodów takich zleceń może być wiele – od obowiązku, przez poczucie winy po potrzebę, jaka wynika chociażby z poszukiwania pomocy w pokonaniu choroby czy z dziedziczenia majątku.

W ustaleniu miejsca pobytu lub też odkryciu historii zaginionej osoby pomaga też identyfikacja genetyczna, którą można zlecić agencji detektywistycznej. Proces ten pozwala zarówno ustalić związki pokrewieństwa, jak i potwierdzić tożsamość osoby, która z różnych powodów zmieniła nazwisko i ukrywa swoją prawdziwą tożsamość.

Badanie wiarygodności

Zlecenia z tej dziedziny mogą dotyczyć wielu różnych sytuacji, zarówno w życiu prywatnym, jak i w sprawach biznesowych. Kiedy w grę wchodzi bardzo duży majątek oczywistym jest, że wyeliminowanie ryzyka jego utraty stanowi priorytet dla posiadacza. Sprawdzanie wiarygodności przedmałżeńskiej partnera w związku nie jest w naszych realiach praktykowane z uwagi na niewielki odsetek posiadaczy ogromnych fortun w naszym kraju. W krajach zachodnich jednak ustalenie, czy np. narzeczony dziedziczki fortuny nie jest jedynie łowcą posagów to częsty przypadek.

W Polsce klienci coraz częściej sięgają po usługi detektywistyczne w celu ustalenia wiarygodności partnerów biznesowych – mówi właściciel agencji detektywistycznej Part. Partyła Jerzy, od 30 lat aktywnie działającej w branży. – Ustalenie kondycji finansowej, prawnej oraz prześwietlanie przeszłości potencjalnego wspólnika często pozwala uniknąć poważnych problemów finansowych, których przyczyną może być choćby prowadzenie nielegalnych interesów przez partnera, unikanie przez niego płatności zobowiązań skarbowych, przejmowanie obowiązku spłaty ukrytego zadłużenia czy nawet potencjalne bankructwo.

Inną sytuacją, w której konieczne jest badanie wiarygodności, może być np. planowanie zatrudnienia wskazanej osoby lub też cele prywatne. Okoliczności, dla których prywatne osoby lub właściciele przedsiębiorstw chcą uwiarygodnić inne osoby jest wiele. Niekiedy powodem jest chęć zachowania własnego bezpieczeństwa, innym razem – potrzeba ochrony majątku lub osób trzecich – krewnych, najbliższej rodziny czy przyjaciół.

Polskie agencje detektywistyczne funkcjonują na rodzimym rynku usługowym już od trzech dekad, zapewniając wsparcie w sytuacjach kryzysowych, w których „przeciętny Kowalski” nie ma szans na samodzielne rozwiązanie problemu. Detektywi z doświadczeniem nie tylko dysponują wiedzą i odpowiednimi narzędziami, ale też mają kontakty, dzięki którym możliwe jest dotarcie do właściwych dokumentów czy osób. Często stanowią oni jedyną szansę, która pozwala na zgromadzenie na czas materiałów dowodowych do sądu lub odszukanie bliskiego krewnego.